Topná sezona je tu! Jak správně připravit radiátory

Topná sezona je tu! Jak správně připravit radiátory

Babí léto je v plném proudu, ale zima se blíží. Je nejvyšší čas překontrolovat funkčnost radiátorů. Často lidé věnují odpovídající péči kotlům a radiátory zanedbávají. Před začátkem topné sezóny je ideální doba na jejich údržbu, abychom si v zimě v klidu užívali teplo domova.

Zkontrolujte radiátory

Radiátory pečlivě zkontrolujte a ošetřete případné drobné koroze. Pokud na radiátoru najdeme rez nebo se z něj odlupuje barva, je načase ho znovu natřít. I drobné poškození může vést k rozsáhlejší korozi a nakonec k proděravění materiálu. Zkontrolujte také ventily a vadné vyměňte.

Odvzdušnění radiátorů

Před začátkem topné sezóny se ujistěte, zda nemáte zavzdušněné radiátory. Zavzdušněné topení nemůže správně vykonávat svou funkci, protože se do trubek spolu s vodou dostal také vzduch. Vzduchové bubliny způsobily, že topný systém nemůže dobře vytápět. Topení je vlažné, i když jede na plno. Pokud máte topení puštěné na plno, ale stále moc nehřeje, jedna strana je teplá a druhá vlažná je potřeba radiátor odvzdušnit.

Jak radiátory odvzdušnit

V rodinném domě začněte s odvzdušňováním v nejnižším patře a pokračujte až do nejvyššího patra. Ne každý radiátor je vybavený odvzdušňovacím ventilem, a tak může nastat problém, že radiátor neodvzdušníte. Tento problém je především v paneláku. V panelovém domě se odvzdušňování provádí jen u samotného jádra topného tělesa, nebo odvzdušňuje člověk, který bydlí na nejvyšším poschodí . K odvzdušnění radiátoru se používá ventil, který je umístěný po straně radiátoru. Vypněte celé topení a také oběhové čerpadlo. Zabezpečíte tak vyrovnaný tlak vzduchu a ochladíte topný systém pro následné dopouštění vody. Počkejte přibližně 30 minut, než se všechny vzduchové bubliny nahromadí na jedno místo a poté začněte s odvzdušňováním. Na každém jednotlivém radiátoru otevřete regulační ventil, abyste uvolnili samotné proudění vzduchu. Vzduch z topných těles vypustíte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne kapat voda, ventil uzavřete. Vodu, která kape, zachytávejte do nádobky, abyste si nepřidělali zbytečně víc práce. Tento postup opakujeme po půlhodině znovu, ale v tuto chvíli již necháme odtéct přibližně půl decilitru vody. Ventil následně přiměřeně utáhněte. Následně, pokud je vzduch odstraněný a tlak je ustálený, do topení v kotelně je potřebné doplnit vodu, abyste i zbytek vzduchu potlačili. Po doplnění vody do oběhu je potřeba sledovat indikátor tlaku, abyste dosáhli ideální tlak. Uzavřete všechny ventily a ventily nastavte do původních poloh. Spusťte topení a jednotlivé radiátory průběžně kontrolujte. Pokud se na radiátoru nachází stále studená místa, odvzdušnění opakujte. Nezapomeňte zkontrolovat, jestli vám radiátor nekape. Pokud se okolo ventilu usazuje rez a ventil netěsní, v takovém případě zavolejte topenáře.

Ohodnoťte článek o správné údržbě radiátorů

[ratings id=”351298″]

Další články nákupního rádce

Dovednosti

Zveřejněno

30. 1. 2019